حمام شیشه ای چیست؟ بررسی زیبایی و نحوه اجرای پارتیشن

حمام شیشه ای
آنچه در این مقاله میخوانید

حمام شیشه ای همانطور که از اسم آن پیداست استفاده از شیشه در طراحی داخلی حمام است که اخیرا بسیار ترند شده است. هنگامی که در طراحی حمام، کابین دوش یا دیوایدر حمام را از شیشه می سازند اصطلاح حمام شیشه ای به کار می رود. مزایا و زیبایی استفاده از شیشه در حمام، باعث شده تا نه تنها در حمام های بزرگ ویلاها بلکه در حمام های کوچک آپارتمان ها نیز از شیشه برای طراحی داخلی حمام استفاده شود.برای خرید پارتیشن حمام با بهترین قیمت و کیفیت از تولیدکننده میتوانید روی شرکت آیرال حساب کنید. کارشناسان آیرال آماده ارائه خدمت مشاوره رایگان به شما مشتریان عزیز هستند.

حمام شیشه ای چیست؟

حمام شیشه ای یا کابین دوش قسمتی از حمام می باشد که برای دوش گرفتن در نظر گرفته شده است و معمولا دارای دیوارهای شیشه ای و سینی دوش است. در فضای داخل حمام علاوه بر دوش، وان، جکوزی، توالت و کابینت نیز وجود دارد. بنابراین هنگام دوش گرفتن ذرات آب، بخار و کف مواد شوینده روی تمام این قسمت ها پاشیده می شود که خود موجب کثیفی و از بین رفتن وسایل می شود. وظیفه اصلی کابین دوش جلوگیری از پاشیدن آب مصرفی در حین حمام از مرزهای ناحیه دوش و پخش شدن آب در اطراف است. در حمام شیشه ای قسمت دوش کاملا از بقیه حمام جدا می شود. به این ترتیب، اتاق تمیز و خشک می ماند. همچنین استفاده از شیشه، تمیز کردن را آسان تر می کند و با ایجاد یک منطقه بسته به شما امکان می دهد در یک محیط گرم تر دوش بگیرید.

حمام شیشه ای

ویژگی و مزایای حمام شیشه ای

دیوارهای حمام شیشه ای از شیشه ساخته شده که این شیشه ها از جنس سکوریت، سوپرکلیر و … است که مقاوم در برابر ضربه هستند و در صورت شکستن به قطعات بسیار ریز تبدیل می شوند و آسیبی به پوست بدن انسان نمی رسانند. همچنین حمام های شیشه ای سبک هستند و درب های آن بسیار روان باز و بسته می شوند. همانطور که می دانید رطوبت و بخار اگر به طور مداوم در فضای حمام باقی بماند، باعث تشکیل باکتری و قارچ حمام می شود که بسیار برای انسان مضر و خطر آفرین است، پس وجود حمام شیشه ای با قابلیت تفکیک بخش دوش از سایر فضای حمام، مانع سرایت آب و رطوبت به قسمت های دیگر می شود و از رشد و تکثیر انواع باکتری و قارچ جلوگیری می کند. نظافت و تمیز کردن حمام شیشه ای بسیار راحت است.

وجود حمام شیشه ای یا کابین دوش، جلوه بی نهایت زیبایی به حمام خانه شما می بخشد و با ایجاد انواع طرح ها به دلخواه شما بر روی شیشه های سکوریت حمام شیشه ای، این زیبایی بیشتر نمود پیدا می کند و ارزش خانه شما را دو چندان می کند. حتی بر قیمت خانه شما نیز می افزاید. شیشه های سکوریت بر خلاف پرده هایی که قبلا برای جدا سازی حمام از بخش دوش استفاده می شد، فضای حمام را تیره و تنگ نمی کند و قسمت مخصوص دوش را نیز در حالت بسته نگه نمی دارد، بلکه نور حمام را به داخل کابین منعکس می کند و شما هنگام دوش گرفتن اصلا احساس خفگی و تنگی فضا نخواهید داشت.

اندازه کابین دوش باید چقدر باشد؟

اندازه حمام شیشه ای باید به گونه‌ای باشد که فرد بتواند آزادانه حرکت کند، بدون اینکه مانع استفاده از فضای حمام شود و به راحتی بتواند وارد کابین و خارج شود. برای لذت بردن از یک دوش راحت، حمام باید بزرگ ترین اندازه باشد که محدودیتی نداشته باشید. هنگام قرار دادن کابین دوش در حمام، بهتر است اندازه آن را انتخاب کنید تا بتوانید از وسایل دیگر خود مانند کمد و کابینت حمام نیز استفاده کنید. به طور کلی اندازه ترجیحی کابین دوش  90×90 است. اگرچه برای برخی از حمام‌های کوچک کابین دوش 70×70 نصب می شود، اما این اندازه آسایش را مختل می‌کند و باعث می‌شود هنگام دوش گرفتن رنج بکشید. کابین دوش 70x 70 خیلی باریک تر از آن است که یک فرد 80 کیلوگرمی بتواند به راحتی بچرخد. برای گرفتن دوش راحت، اندازه حمام شیشه ای باید متناسب با قد و عرض فرد باشد. معمولاً ابعاد حمام های شیشه ای در اندازه های استاندارد مانند 80 در 80 سانتی متر، 90 در 90 سانتی متر یا 100 در 100 سانتی متر است. با این حال اندازه کابین دوش فقط به ارتفاع و عرض فرد بستگی ندارد. عوامل دیگری نیز مهم هستند، به عنوان مثال اندازه فضای حمام، شکل کابین دوش و جهت باز شدن درها نیز بسیار مهم هستند. توصیه می شود برای تعیین اندازه و نحوه نصب کابین دوش و پارتیشن که متناسب با اندازه فضای حمام و نیاز شما است، با یک متخصص مشورت کنید برای این منظور همکاران ما در شرکت آیرال آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی به شما هستند.

مدل های مختلف حمام های شیشه ای

حمام های شیشه‌ای انواع مختلفی دارند که از جمله آنها میتوان به این موارد اشاره کرد:

کابین با درب شیشه ای ریلی، دوردوش شیشه ای، کابین دوش فریم لس و فریم دار، کابین دوش بدون سقف یا با سقف و کابین دوش با درب لولایی.

  • حمام های شیشه ای که درب آنها ریلی است گزینه مناسبی برای حمام های کوچکتر هستند زیرا این درب ها برای بازوبسته شدن نیاری به فضای بیشتر ندارند.
  • دور دوش شیشه ای یک شیشه ثابت است که دور دوش قرار می دهند که از خیس شدن سایر قسمت ها جلوگیری میکند و میتواند درب داشته باشد و یا بدون در و آزاد باشد و حتی می توان در کنج حمام بدون نیاز به چارچوب قرار داد.
  • در حمام شیشه ای فریم لس و فریم دار می توان یراق آلات و پروفیل هایی به صورت روکار استفاده کرد. که بسته به نظر مشتری قابل اجراست.
  • کابین دوش های بدون سقف که بسیار مورد استفاده قرار می گیرند از بالا آزاد هستند و بخار داخل شیشه جمع نمی شود. درمقابل کابین های سقف دار هستند که به صورت اتاق جدا هستند و تجمع بخار در آن بالاست.
  • کابین دوش حمام با درب بازشو یا لولایی به این صورت است که یک قسمت شیشه ثابت شده و قسمت دیگر لولا قرار دارد و باز و بسته می شود و مناسب حمام های بزرگ است.

چگونه اندازه دقیق کابین دوش را به دست آوریم؟

هنگام اندازه گیری اندازه کابین دوش، ابتدا باید تصمیم بگیرید که حمام خود را کجا و چگونه بسازید. کابین دوش در مدل های مربع، مستطیل و جلو گرد یا نیم دایره با توجه به سایز دلخواه تولید می شود. اگر منطقه ای را که کابین دوش قرار می گیرد مشخص کرده اید، مدل را تعیین کنید. هر کدام از این مدل ها اندازه گیری متفاوتی با هم دارند نکته مهمی که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که آیا لوله کشی از روی دیوارها عبور می کند یا نه. باید به اینها توجه کرد و مشخص کرد که با چه ابعادی مطابقت دارند و در هنگام سفارش باید این ابعاد گزارش شود. اما بهترین کار تماس با متخصصین در این زمینه است که با اندازه گیری دقیق، نصب به بهترین شکل انجام شود.

اندازه گیری پارتیشن

آیا شیشه حمام های شیشه ای می شکند؟

با اینکه حمام های شیشه ای از شیشه های بسیار محکم که مقاوم به گرما هستند تولید می شوند اما گهگاهی شکستن این شیشه ها را مشاهده می کنیم از جمله دلایل آن عبارتند از:

ایرادات حمل و نقل و مونتاژ: از آنجایی که شیشه کابین دوش دارای سطوح بزرگ است، ممکن است در هنگام حمل و نقل و مونتاژ، ترک و خراش در آن بوجود آمده باشد. به مرور این ترک های بسیار نازک مقاومت سطح شیشه را پایین آورده و منجر به شکستن آن می شوند. شیشه های سکوریت در مقابل این تغییرات دمایی مقاوم هستند.

نظافت سخت: ابزار نظافت سخت و پاک کننده های شیمیایی قوی مقاومت شیشه کابین دوش را ضعیف می کنند. در این حالت ممکن است شیشه با ضربه ای کوچک بشکند.

تغییر ناگهانی دما: شیشه کابین دوش با خنک شدن ناگهانی منقبض می شود. اگر حمام در دمای بالا باشد، این انبساط ها و انقباضات مقاومت شیشه را کاهش می دهند. شیشه با مقاومت کمتر ممکن است با ضربه غیرمنتظره بشکند. شیشه های سکوریت در مقابل این تغییرات دمایی مقاوم هستند.

مواد خارجی موجود در آب: ذرات بسیار ریزی که ما با چشم نمی بینیم در آب وجود دارند. اینها می توانند در اثر فشار آب به شیشه ها آسیب وارد کنند. این ممکن است اغلب در ساختمان های جدید اتفاق بیفتد.

ضربات ناگهانی: ضربات سخت، باز و بسته شدن سریع قطعات کابین دوش ممکن است باعث آسیب یا شکستگی شیشه یا سایر اجزا شود.

شیشه سکوریت تقلبی: نادیده گرفتن ایمنی مصرف کننده توسط تولید کننده هایی که می خواهند هزینه ارزان و درآمد زیادی داشته باشند، شیشه هایی که در استانداردهای لازم تولید نمی شوند می تواند سلامت و ایمنی ما را به خطر بیندازد.

حمام شیشه ای

ضخامت مناسب شیشه حمام شیشه ای

شیشه های سکوریت مورد استفاده در حمام شیشه ای با توجه به ابعاد و اندازه کابین، از 6 تا 10 میل است که شیشه 10 میل مناسب ترین ضخامت را برای دیوار و درب حمام شیشه ای دارد. شیشه سکوریت هر چه قدر ضخیم تر باشد در برابر ضربه و خراش مقاوم تر خواهد بود اما به همان مساوات سنگین تر و گران تر نیز می شود.

نحوه نصب حمام شیشه ای

برای نصب حمام شیشه ای باید از افراد ماهر کمک بخواهید. شما می توانید برای این کار، با کارشناسان مجرب نصب شرکت آیرال تماس بگیرید تا به ایمن ترین و حرفه ای ترین روش، نصب حمام شیشه ای شما را انجام دهند.

به منظور نصب حمام شیشه ای باید توجه کنید که کف مکانی که می خواهید آن جا حمام شیشه ای یا کابین دوش خود را نصب کنید، تراز باشد و نامتقارن نباشد. اصولا حمام شیشه ای در حمام نصب می شود اما امکان نصب آن بنا به سلیقه مشتری در اتاق خواب نیز امکان پذیر است. همچنین جایی را در نظر بگیرید که این اطمینان را داشته باشید که بعدها قصد پشیمانی یا عوض کردن جا را نداشته باشید. کف محل مورد نظر برای نصب حمام شیشه ای یا کابین دوش، باید عایق کاری شود. دیواره های کابین دوش عمدتا از جنس شیشه ساخته می شود. حمام شیشه ای نیز باید از سیستم لوله کشی فاضلاب و آب سرد و گرم برخوردار باشد. کف کابین دوش باید حدود 5 سانتی متر از سطح زمین حمام یا اتاق خواب شما بالاتر باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان برای نصب نوع حمام شیشه ای، ابعاد، اندازه و شکل حمام با کارشناسان شرکت آیرال در تماس باشید. همچنین می توانید از مکان مورد نظر خود عکس ارسال کنید تا دقیق تر راهنمایی شوید.

یراق آلات مناسب برای حمام شیشه ای

یراق آلاتی که برای حمام شیشه ای استفاده می شود باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد، زیرا به طور مداوم و روزانه در معرض آب، رطوبت و سایش قرار دارد و اگر جنس خوبی نداشته باشند، به سرعت دچار خرابی و پوسیدگی می شوند. لوله ها، دستگیره ها، بست، ریل، غلتک و … این ها نمونه هایی از یراق آلات به کار رفته در حمام شیشه ای است. همچنین ظاهر و زیبایی یراق آلات نیز بسیار حائز اهمیت است، زیرا هر چه قدر این یراق آلات زیباتر باشند ظاهر نهایی حمام شیشه ای یا کابین دوش نیز زیباتر و چشم گیرتر می شود و به طور کلی بر ارزش خانه شما می افزاید. اصولا یراق آلات حمام شیشه ای از آلومینیوم ضد آب و ضد زنگ ساخته می شود.

چگونه حمام شیشه ای را تمیز کنیم؟

هنگام دوش گرفتن، رطوبت و چربی روی پوست به کابین دوش می چسبد. بقایای صابون نیز روی دیوارهای کابین دوش جمع می شود. رسوب آهک در حمام ناشی از قطرات آب است که در هوا تبخیر یا خشک می شوند. مهم است که کابین دوش خود را با محصولات مناسب تمیز کنید تا از تشکیل آهک و کپک جلوگیری کنید. به همین دلیل، در مورد تمیز کردن کابین دوش، باید با توجه به جنس آن روش تمیز کردن را انتخاب کنید. زیرا هر قسمت از کابین دوش که از قطعات شیشه ای، سیلیکونی و استیل تشکیل شده است، باید به گونه ای متفاوت تمیز شود.

قطعات سیلیکونی که از نشتی و کنار هم ماندن کابین دوش اطمینان می‌دهند، می‌توانند به سرعت تحت تأثیر رطوبت و آهک قرار گیرند. استفاده از یک برس نرم با آب گرم همراه با تمیز کننده یا سفید کننده برای تمیز کردن مناسب است.

برای تمیز کردن شیشه کابین دوش از سرکه سفید رقیق شده استفاده کنید. محلول آب و سرکه می تواند لکه های آهک و آب ایجاد شده روی شیشه را ازبین ببرد. برای این کار می توانید آب و سرکه را به بطری آب اسپری اضافه کنید و پس از مخلوط شدن قسمت های شیشه ای را اسپری کنید. پس از 5 تا 10 دقیقه انتظار می توانید آن را پاک کرده و بشویید.

حمام شیشه ای

سخن پایانی

استفاده از حمام های شیشه ای برای دوش گرفتن تجربه ای بسیار دلچسب و آرامش بخشی است که افراد را برای دوش گرفتن بیشتر ترغیب می کند. این ایده می تواند کسانی را که علاقه ای به حمام رفتن ندارند و از دوش گرفتن فراری هستند ایده خوبی باشد تا به رفتن به حمام علاقمند شوند به خصوص برای بچه هایی که از فضاهای بسته و تاریک می ترسند گزینه خوبی میتواند باشد که از این حمام جذاب استفاده کنند. همینطور اگر به هر دلیلی نیاز باشد سرویس بهداشتی با حمام در یک فضای مشترک باشد به پارتیشن و کابین دوش نیاز خواهید داشت.

شرکت آیرال تولید کننده جکوزی خانگی و پارتیشن با چندین سال سابقه در زمینه تولید حمام شیشه ای، وان جکوزی، اسپا و… محصولات با کیفیت و قابل اطمینان را به شما معرفی می کند که همراه با پشتیبانی پس از فروش، نصب در محل و ضمانت کالا یکی از بهترین تولید کنندگان در این زمینه محسوب می شود.