استفاده کودکان از وان و جکوزی

جکوزی کودکان
آنچه در این مقاله میخوانید

به عنوان صاحب جکوزی، ایمنی باید در خط مقدم ذهن شما باشد. وان آب گرم راه بسیار خوبی برای بزرگسالان برای استراحت پس از یک روز طولانی و سخت است، اما برای کودکان وان آب گرم اگر به درستی نظارت نشود، می تواند یک خطر باشد. زیرا بچه ها دوست دارند هر کاری را که والدینشان انجام می دهند آن ها نیز انجام دهند. وقتی جکوزی جدید خود را به خانه می آورید، متوجه خواهید شد که غوطه ور شدن با بچه ها و نوه هایتان نه تنها یک فعالیت سرگرم کننده است که همه خانواده دوست دارند، بلکه راهی عالی برای برقراری ارتباط است! بنابراین شما باید مطمئن شوید که همه کسانی که از جکوزی شما استفاده می کنند نه تنها اوقات خوبی را سپری می کنند، بلکه در داخل و اطراف جکوزی نیز ایمن می مانند! این موضوع به ویژه در مورد کودکان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در این میان احتمالاً چند سوال برای شما پیش می آید. آیا اجازه دادن به تمام سنین برای استفاده از جکوزی بلامانع است؟ آیا برای بچه های خردسال باید اصلاحاتی ایجاد کنید؟ در این مقاله از آیرال جکوزی چند نکته ایمنی برای استفاده کودکان از وان و جکوزی آورده شده است.برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات از قیمت جکوزی خانگی میتوانید از کارشناسان فروش آیرال کمک بگیرید.

وان جکوزی برای کودکان و نوزادان نوپا

یکی از اولین اقدامات ایمنی که همه والدین باید از آن آگاه باشند، محدودیت سنی پیشنهادی برای جکوزی است. نوزادان و کودکان زیر 2 سال نباید به هیچ وجه در وان آب گرم قرار بگیرند؛ زیرا پوست نازک نوزادان آنها را مستعد گرم شدن بیش از حد می کند. همچنین، از آنجایی که کوچولوها کنترل بسیار کمی بر عملکردهای بدن دارند، وان و جکوزی ها تقریباً بلافاصله در صورت وقوع حوادث، غیربهداشتی می شوند. علاوه بر این، هیچ کودک خردسالی نباید در وان آب گرم قرار گیرد تا زمانی که نتواند در کف بایستد و سرش کاملاً بیرون از آب بماند.

کودکان از چه سنی می توانند وارد جکوزی شوند؟

توصیه می شود که هیچ کودک زیر 5 سال نباید وارد جکوزی شود. کودکان بسیار کوچک در مقایسه با کودکان بزرگتر در معرض خطر بسیار بیشتری برای گرمازدگی هستند. کودکان خردسال به اندازه کافی بزرگ نیستند که بفهمند گرمازده می شوند، بنابراین تشخیص آن برای بزرگسالان نیز دشوار می شود.

هنگامی که  کودکان شما به سنی رسیدند که می توانند با خیال راحت کف جکوزی را لمس کنند، می توانید به بچه های بالای ۵ سال خود اجازه دهید داخل جکوزی شوند. به‌علاوه، قبل از اینکه به کودکان اجازه دهید وارد جکوزی شوند، مطمئن شوید که آن‌ها به اندازه‌ای بلند هستند که اگر در کف جکوزی به حالت ایستاده باشند، سرشان بالای آب باشد.

جکوزی کودکان

تا زمانی که اقدامات احتیاطی مناسب در نظر گرفته شود، وان آب گرم می تواند سرگرمی بسیار جالب و هیجان انگیزی برای کودکان باشد. هنگامی که کودکان به سن و قد مناسب برای استفاده از جکوزی برسند، می توانند با خواهر و برادر و دوستان خود سرگرم شوند و خاطرات ماندگاری بسازند (البته با نظارت یک بزرگسال).

دما و محدودیت های زمانی برای استفاده کودکان از جکوزی

هر جکوزی که کودک اجازه ورود به آن را دارد باید کمتر از 40 درجه سانتی گراد باشد. در دمای 40 درجه سانتی گراد، بچه ها باید هر بار فقط 5 دقیقه در جکوزی باشند و کودک باید در تمام مدتی که در جکوزی است تحت نظارت باشد. اما اگر دما را به 36 تا 38 درجه سانتی گراد کاهش دهید، می توانند به طور همزمان تا 15 دقیقه در جکوزی بمانند.

اگر گرما بیش از حد باشد، کودک ممکن است دچار سرگیجه یا خواب آلودگی شود. اگر این علائم شروع به بروز کرد، کودک را فورا از وان آب گرم خارج کنید. استفاده از جکوزی که دمای آن تا 40 درجه سانتیگراد تنظیم شده باشد، برای یک فرد جوان هم بسیار گرم می باشد. در واقع، دمای بالا می تواند منجر به از دست دادن هوشیاری شود، که گاهی اوقات منجر به غرق شدن می شود. برای استفاده کودکان از جکوزی حتما دمای آن را پایین بیاورید، تا خطری کودکان را تهدید نکند.

همچنین می توانید برای مدتی بچه ها را روی صندلی مخصوص وان و جکوزی بنشانید. اگر کودک شما در جایی بنشیند که بالاتنه او خارج از آب است، دمای مرکزی او برای مدت طولانی تری سردتر می ماند.

منع پریدن یا شیرجه کودکان در جکوزی

قوانین ایمنی جکوزی باید قبل از ورود کودکان به جکوزی وضع شده و بازنگری شود. یکی از مهمترین قوانین ایمنی که همیشه باید اجرا شود، منع پریدن یا شیرجه رفتن در جکوزی است. پریدن یا شیرجه رفتن در یک جکوزی کم عمق می تواند منجر به جراحت و در نهایت غرق شدن شود. هرگز نباید اجازه دویدن و بازی در اطراف جکوزی داده شود تا از لغزش و افتادن تصادفی داخل جکوزی جلوگیری شود. کودکان باید زمانی که در جکوزی یا آبگرم هستند، بنشینند.

مراقب فیلترها در زمان استفاده کودکان از جکوزی باشید

همچنین مراقب باشید کودکان با موهای بلند نزدیک به فیلتر جکوزی نباشند. در موارد خاص، مو به داخل فیلتر مکیده شده است و کودکان در صورت عدم توانایی در بیرون آوردن مو آسیب دیده یا حتی غرق شده اند. روکش‌هایی که خطر گره خوردن مو را کاهش می‌دهند، در دسترس هستند؛ ولی باید به کودکان توصیه شود که در وان آب گرم زیر آب نروند یا به گونه‌ای بازی نکنند که موهایشان را به پوشش تخلیه نزدیک کند. کودکان را دور از فیلتر بنشانید یا یک جکوزی با فیلتر ضعیف‌تر بخرید.

هیدراته کردن جکوزی برای کودکان

جکوزی را هیدراته کنید. هیدراته ماندن به کودکان (و بزرگسالان) کمک می کند تا از کم آبی بدن جلوگیری کنند. همه افراد به ویژه کودکان خردسال، باید تشویق شوند که در حین استفاده از جکوزی آب و مایعات بنوشند. در حین غوطه وری در آب و یا بعد از آن به بچه ها آب یا آبمیوه بدهید. بطری های آب و آبمیوه راهی عالی و سرگرم کننده برای رساندن مایعات اضافی به بدن کودکان شما هستند.

تعمیر و نگهداری منظم انجام دهید یا بهترین جکوزی ها را بخرید

وان های آب گرمی که به طرز صحیحی نگهداری نمی شوند ممکن است باعث ایجاد مشکلات بیشتری مانند تحریک و بثورات پوستی شوند. برای ایمن نگه داشتن وان آب گرم از بیماری‌های عفونی، از روش‌های استریل‌سازی مانند درمان با کلر و ازن استفاده کنید. همچنین، اطمینان از متعادل بودن مواد شیمیایی باعث می‌شود که پوست را تحریک نکنند. تعویض فیلترها نیز یک راه عالی برای ایمن و تمیز نگه داشتن آب برای حمام کنندگان است.

جکوزی کودکان

به غیر از تعمیرات جزئی، بیابید که چه کسی بهترین و مطمئن ترین جکوزی ها را برای فروش با امنیت کامل ارائه می دهد. علاوه بر این، هر سال جکوزی خود را توسط یک متخصص واجد سرویس کنید. آنها تمام اجزای سیستم را بررسی می کنند تا مطمئن شوند که همه آنها به طور موثر و در حداکثر کارایی خود کار می کنند و هیچ گونه نشتی وجود ندارد. با این حال، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه منظم که توسط متخصص انجام می شود به شما این امکان را می دهد که مشکلات را قبل از وقوع پیدا کنید و عمر جکوزی خود را طولانی تر کنید.

آیرال برترین تولید کننده جکوزی های خانگی در ایران با ایمن ترین و با کیفیت ترین متریال روز دنیا است.

نکات ایمنی استفاده از جکوزی برای کودکان

قبل از استفاده کودک از جکوزی، اگر کودک دارای بیماری خاصی می باشد، با پزشک مشورت کرده و از پزشک اطفال کودک خود در مورد استفاده از جکوزی راهنمایی بخواهید. کودکان و جکوزی ها می توانند ترکیبی عالی باشند، به شرطی که ایمنی را در اولویت قرار دهید.

چند نکته ی ایمنی دیگر که در زمان استفاده از جکوزی هم بزرگسالان و هم کودکان باید رعایت کنند، عبارتند از:

  • جکوزی را بررسی کنید تا در شرایط ایمن باشد، درپوش‌های فاضلاب در جای خود قرار داشته باشند و ترک نخورده یا آسیب ندیده باشند. در طول سال به طور دوره ای پوشش تخلیه را بررسی کنید.
  • هنگامی که از جکوزی استفاده نمی کنید از یک قفل ایمنی برای بستن جکوزی استفاده کنید، تا کودکان نتوانند از آن استفاده کنند.
  • اطمینان حاصل کنید که آبگرم دارای زهکشی دوگانه و پوشش تخلیه است.
  • مطمئن شوید که همه کاربران (از جمله کودکان) محل کلید قطع پمپ را می دانند تا در مواقع اضطراری بتوان آن را به سرعت خاموش کرد.
  • هرگز اجازه ندهید کودکان در جکوزی با وسایل الکترونیکی بازی کنند.
  • برای فرزندتان یک جلیقه نجات در نظر بگیرید.
  • برای نوشیدنی ها به جای شیشه از لیوان ها و بطری های پلاستیکی استفاده کنید.
  • اگر حمام کننده احساس ناراحتی در معده، سرگیجه و یا خواب آلودگی کرد، باید فوراً از آبگرم خارج شود.
  • آب را به درستی و با استفاده از مواد شیمیایی مناسب، ضد عفونی و عاری از زباله نگه دارید.

جکوزی کودکان

مزایای استفاده از جکوزی برای کودکان

استفاده از جکوزی برای کودکان، باعث کاهش فشار و استرس و افزایش ترشح هورمون‌های آرامش در بدن می‌شود. این هورمونها باعث می‌شوند که کودکان راحت‌تر بخوابند. همچنین استفاده از جکوزی به عنوان یک روش طبیعی، برای تسکین درد و التهاب موضعی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کودکانی که با درد روبرو هستند، مانند دردهای رشدی، دردهای عضلانی و مفصلی، استفاده از جکوزی می‌تواند مفید باشد. علاوه بر این، استفاده از جکوزی به عنوان یک روش فیزیوتراپی نیز برای کودکانی که دچار مشکلاتی مانند اختلالات حرکتی هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین جکوزی به دلیل ایجاد فشار هیدرولیکی در بدن، بهبود عملکرد قلبی و عروقی کودکان را ارتقا می دهد. این فشارهای هیدرولیکی باعث افزایش نرخ ضربان قلب و جریان خون در بدن می شود.

جکوزی می تواند به بهبود وضعیت پوست کودکان نیز کمک شایانی نماید. قرار گرفتن در آب گرم می‌تواند باعث گشاد شدن منافذ پوستی شود و باعث خروج سموم از بدن شود. همچنین، آب گرم می‌تواند به تسکین درد و التهابات پوستی کمک کند. وان آب گرم جکوزی، می‌تواند برای درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و جوش کودکان مفید باشد.

گرمای آب جکوزی می تواند به بهبود عملکرد سیستم گوارشی بدن کودکان نیز کمک نماید. دلیل این امر آن است که بسیاری از هورمونهایی که در دستگاه گوارش انسان ترشح می‌شوند، متاثر از وضعیت روحی انسان است. قطعا شما نیز زمانی که استرس و اضطراب دارید، دچار مشکلات گوارشی می‌شوید. در کودکان با توجه به اینکه معمولا ملاحظات رژیم غذایی رعایت نمی‌شود، استفاده از جکوزی می‌تواند به بهتر شدن عملکرد سیستم گوارشی کودک کمک کرده  و برای کودکان با بیماری‌هایی مانند یبوست، اسهال و کولیک مفید باشد.

برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که قرار گرفتن در آب گرم می‌تواند باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود. همچنین تحقیقات نشان داده کودکانی که در معرض آب و مخصوصا استفاده مستمر از جکوزی قرار دارند کمتر به بیماریهای ویروسی و باکتریایی همچون آنفلوانزا و سرما خوردگی مبتلا می‌شوند.

کلام آخر

نظارت مسئولانه بزرگسالان برای ایمنی کودک در استخر، جکوزی و وان آب کلیدی است. همیشه باید یک بزرگسال برای حفظ تماس بصری دائمی در نزدیکی کودکان باشد تا کودکان نیز مانند بزرگسالان از وان آب گرم لذت ببرند. جکوزی ها، اسپاها و استخر می توانند یک ایده لوکس و عالی برای خانه شما باشند، که به شما امکان می دهد پس از یک روز طولانی و پر استرس، کمی در آنها غوطه ور شوید تا از استرس شما بکاهد و برای شما آرامش به ارمغان بیاورد.

جکوزی کودکان

با آموزش در مورد خطرات احتمالی، انجام تعمیر و نگهداری منظم جکوزی و نظارت دقیق هنگام حضور کودکان، می‌توانید بدون هیچ نگرانی  از غوطه‌ور شدن و آرامش‌ و حتی آب درمانی در جکوزی لذت ببرید!

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. پس برای داشتن یک جکوزی تک نفره، جکوزی دو نفره و یا چندنفره زیبا در سایز دلخواه خود، نیاز به یک فروشگاه و شرکت معتبردارید. برای اطلاع در مورد جکوزی های پیش ساخته، جهت استفاده در خانه می توانید با مراجعه به سایت آیرال جکوزی مشخصات و ابعاد محصولات ما را مشاهده و بصورت آنلاین سفارش دهید. کارشناسان ما نیز در خدمت شما هستند تا به سوالات شما  درباره خرید انواع وان و جکوزی، پاسخ دهند.