جکوزی خانگی چیست؟

جکوزی خانگی چیست
آنچه در این مقاله میخوانید

در جواب سوال جکوزی خانگی چیست به طور خلاصه می شود گفت که وقتی وان تولید میشود و روی آن موتور و جت های دور و کمر نصب میشود به جکوزی تبدیل می شود. وان جکوزی خانگی حوض کوچکی (بسته به تعداد نفرات از 1 تا 8 نفر) است که آب در داخل آن با فشار از طریق پمپ های تعبیه شده از دیواره ها به داخل حوضچه هدایت میشود. همین گردش آب با فشار بالا که یکی از مزیتهای مهم استفاده از جکوزی خانگی است منجر به ماساژ و رفع خستگی میگردد که نشاط و شادابی را هم به همراه خواهد داشت. در واقع سیستم وان جکوزی خانگی یک سیستم جمع و جور در عین حال بسیار کاربری و دارای مزایای فراوان است که در بعد خانگی و برای افراد معمولی بصورت یک نفره تا هشت نفره بستگی به صلاح دید مشتریان نصب و اجرا می شود.برای مشاهده جدیدترین و پرفروشترین جکوزی خانگی میتوانید از فروشگاه آیرال دیدن کنید.

نام‌‌های دیگر جکوزی خانگی چیست؟

وان جکوزی خانگی را با نام های حوض آب چرخان یا وان حمام آب گرم چرخان نیز می شناسند.

جکوزی خانگی از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

جکوزی خانگی شامل قطعاتی میشود که در این مقاله از آیرال به صورت مفید و مختصر بررسی میکنیم:

شاسی

می توان گفت اسکلت تشکیل دهنده جکوزی خانگی، شاسی است. جنس فلز استفاده شده در شاسی غالبا از نوع ضد زنگ، ضد پوسیدگی و مقاومت بالا در برابر وزن های سنگین است. به عبارت دیگر چارچوب فلزی مقاوم استفاده شده در وان جکوزی که تمامی قطعات دیگر روی آن سوار هستند و تامین کننده مقاومت سیستم است را شاسی میگویند. همچنین توان بالایی در برابر تحمل وزن های سنگین دارند.

پمپ دمنده یا بلوئر

بلوئر یعنی دمنده هوا، برای ایجاد حباب در جکوزی استفاده می شود و دارای موتور و کلید مجزا برای خاموش و روشن کردن می باشد و باعث دریافت ماساژ بیشتر از کف برای مصرف کننده و لذت و آرامش بیشتر می شود. بلوئر در جکوزی خانگی عمل ماساژ دهندگی را اجرا میکند.

پمپ جکوزی و یا موتور

وظیفه پمپ‌ ها در جکوزی خانگی چیست؟ پمپ وظیفه ارسال آب به جکوزی با فشار بالا را دارد. در همه ی جکوزی ها به منظور افزایش بازده پمپ ها شدت جریان عبوری از جت های جکوزی نیز به حداکثر خود می رسند.

کلید پنوماتیک

کلیدی ست که برای روشن و خاموش کردن موتور جکوزی استفاده می شود و با فشار هوا کار می کند.

ساکشن

ساکشن در جکوزی عمل تامین آب موتور را به عهده دارد. پمپ جکوزی آب تامین شده از ساکشن را با هوا مخلوط می کند و وارد کابین میکند. نکته قابل ذکر در مورد ساکشن این است که راه ورودی آب باید همواره باز باشد و برای جلوگیری از ورود اشیا، فیلتر مخصوصی استفاده شود.

هیتر

هیتر یا گرمکن، آپشنی است که باعث گرم نگه داشتن آب می شود. گرمکن به منظور تنظیم دمای آب موجود در جکوزی قرار گرفته است. این امکان باعث می شود که فرد به میزان دلخواه با تنظیم کردن آن آب داخل جکوزی را گرم کند. هیتر فقط آب را در هر دمایی که در جکوزی قرار دارد، در همان دما نگه می دارد ولی باعث گرم شدن آب داخل جکوزی نمی شود.

سیفون

سیفون اتومات، سیفون اتومات دارای ولوم روی بدنه وان یا جکوزی ست که نیازی به وارد کردن دست در آب داخل وان یا جکوزی نیست و بسیار راحت تخلیه آب انجام می شود.

سیستم روشنایی هالوژن

هالوژن یک نوع لامپ LED ست که رنگهای آن شامل رنگهای اصلی می باشد که هر چند ثانیه رنگ آن تغییر می کند. این لامپ باعث زیباتر شدن آب درون جکوزی و همچنین برای نور تراپی (نور درمانی) هم استفاده می شود.

جت های کف و کناره

جت های پاشش آب یکی از اجزای مهم وان جکوزی ها هستند. چرا که تاثیر آب درمانی و لذت بخشی استفاده از جکوزی تا حد زیادی منوط به عملکرد صحیح ان ها می باشد. مهم تر از تعداد جت های آب، عملکرد صحیح آنهاست. پاشش آب باید به گونه ای باشد که فرد احساس کند آب، بدن وی را ماساژ می دهد.

شیرآلات

برای آن که آب به جکوزی ورود پیدا کند به شیر آلات نیاز است. در واقع با استفاده از شیر آلات آسانتر می توان جکوزی را پر از آب نمود. شیرآلات جکوزی خانگی معمولا از ۴ بخش تشکیل شدهاند: شیر آب گرم، شیر آب سرد، وان پر کن، دوش دستی و دایورتور.

زیرسری

زیرسری بالشتکی است که برای قرار گرفتن راحت سر ساخته شده و این امکان را فراهم می کند که تا ساعتها بدون خستگی از بودن در جکوزی لذت ببرید. بالشتک های زیرسری از جنس فوم فشرده ست.

کلید محافظ جان

کلید محافظ جان برای حفاظت از برق گرفتی استفاده میشود. استفاده از این سیستم باعث میشود به هیچ وجه برق به بدنه و آب داخل جکوزی انتقال پیدا نکند. این کلید بمنظور حافظت از جان افراد در مقابل خطر برق گرفتگی و جلوگیری از خطرات جریان نشتی برق و برق گرفتگی یا محافظت از جان استفاده می شود و در صورت بروز اختلاف بین جریان رفت و برگشت مدار را بطور کامل قطع می کند.

دلیل استفاده از جکوزی خانگی چیست؟

علاوه بر بحث بهداشتی استفاده از جکوزی های عمومی، وقتی به این فکر کنید که جکوزی در طول مشغله ها و گرفتاری های روزانه زندگی چقد میتواند مفید باشد حتما به فکر تهیه یک جکوزی برای منزل خواهید افتاد. علاوه بر این خرید جکوزی خانگی به صرفه جویی و زمان بندی بهتر برای کارهایمان کمک خواهد کرد. آب درمانی از فایده های استفاده از جکوزی به حساب می آید. اگر یک جکوزی خانگی به صورت استاندارد و حرفه ای ساخته شده باشد استفاده از آب گرم علاوه بر خاصیت درمانی که خواهد داشت، عمل ماساژ نیز اتفاق می افتد که در نهایت موجب آرام بخشی و تسکین دهندگی خواهد شد.

فواید استفاده از جکوزی به صورت کلی در موارد زیر خلاصه می شود.

مزایای استفاده از جکوزی خانگی چیست

جکوزی موثر در کاهش استرس روزانه

استفاده از آب گرم همواره باعث آرامش ذهنی و روحی و کاهش اضطراب و استرس بوده است. اگر ترکیب معجزه آب گرم با ماساژ را تصور کنید قطعا به جکوزی میرسید. ماساژهای انجام شده توسط جت های جکوزی، بدن را ریلکس کرده و تنش ها را دور می کند.

جکوزی باعث کمک به عملکرد صحیح قلب و عروق

استفاده از جکوزی ورزش بسیار خوبی برای قلب شما است.

آرامش بخش و تسکین دهنده درد

استفاده از وان جکوزی موجب بهبود و تسکین انواع دردها می شود. به گفته متخصصان تاثیر بسیار خوبی روی بیماری و درد دیسک کمر دارد و موجب کاهش دردهای دیسک می‌شود.

ایجاد نشاط و حس خوب

چه به دنبال آرامش و به دور از استرس های زندگی روزمره باشید و چه بخواهید سلامت خود را تقویت کنید، یک حمام آرامش بخش در جکوزی می تواند معجزه کند. ترکیب سه عنصر آب، گرما و ماساژ تأثیر بسیار مفیدی بر بدن دارد. برای استراحت و ایجاد حس خوب پس از یک روز سخت کاری، از جکوزی خانگی استفاده کنید. حتما این مورد را امتحان کنید! وقتی که از جکوزی استفاده می‌کنید خواب شما تنظیم میشود و خواب کاملا راحتی را تجربه خواهید کرد.

مهمترین نکات در خرید وان جکوزی خانگی چیست

  • ابعاد وان جکوزی
  • جنس بدنه
  • پمپ و تجهیزات جکوزی
  • جت و ماساژورها

امکان استفاده از جکوزی در خانه‌های کوچک هست؟!

امروزه جکوزی در سایزها و ابعاد مختلف تولید میشود که غالب اقشار جامعه امکان استفاده را داشته باشند. خریدجکوزی خانگی به متراژ خانه بستگی دارد. برای ما ایرانی‌ها استفاده از جکوزی‌های یک ‌نفره و چند نفره برای حمام میتواند بسیار کارآمد باشد. جکوزی خانگی یک‌نفره فضای کمتری را اشغال می‌کند و با فرهنگ ما نیز سازگارتر است. البته جکوزی‌های دونفره نیز برای خانه‌های بزرگ‌تر انتخاب مناسبی است.

سالمندان در خانه میتوانند از جکوزی آپارتمانی استفاده کنند؟

بله جکوزی های خانگی گزینه بسیار مناسبی برای استفاده سالمندان است. چرا که بجای حضور در فضای آلوده جکوزی های عمومی میتوانند با هزینه مناسب برای منزل خودشان جکوزی تهیه کنند و از مزایای فراوان آن بهره مند شوند.

منظور از گنجایش جکوزی خانگی چیست؟

جکوزی خانگی در ابعاد و گنجایش مختلف و برای استفاده تعداد نفرات مختلف طراحی میشوند. پس از مشخص شدن محل نصب، گنجایش و سایز جکوزی خانگی تعیین میشود. اگر در این موضوع نیاز به مشاوره داشتید شرکت آیرال مشاوره رایگان دارد و در صورت نیاز کارشناسان برای اندازه گیری و مشخص شدن ابعاد دقیق به محل اعزام میشوند. گنجایش جکوزی های خانگی یک نفره، دو نفره، چهار نفره، شش نفره و هشت نفره می باشند.

جکوزی یک نفره

همانطوری که گفتیم جکوزی به مانند وان تولید میشود و اگر روی وان موتور و جت های دور و کمر نصب شود به جکوزی تبدیل می شود. بنابراین جکوزی خانگی یک نفره شبیه وان است که یک سری تجهیزات روی آن نصب شده است که فواید و مزایای استفاده از آن را چند برابر می کند. شرکت آیرال تولید کننده مدل های متنوع و باکیفیت جکوزی های یک نفره است. جکوزی های یک نفره آیرال در دو جهت راست و چپ تولید می شود. ورق مورد استفاده در محصولات آیرال ABS آکریلیک آنتی باکتریال می باشد. چند مورد از پرفروش ترین ها را میتوانید مشاهده کنید :

جکوزی یک نفره آیرال مدل 2142

جکوزی آیرال

ابعاد : 80×170

ارتفاع : 55

نوع ورق : ABS اکریلیک 3 لایه 6 میل – آنتی باکتریال

پوشش داخلی بدنه : 7 لایه پوشش مقاومتی فایبرگلاس

رنگ محصول : سفید

شاسی : استنلس استیل 25×25 – استیل 304 ضد زنگ

سیفون : اتومات

شیر آلات : 4 تکه و 5 تکه (کروم – طلایی – رزگلد – سفید – مشکی)

موتور : Whirlpool

جکوزی تک نفره آیرال مدل 2140

جکوزی آیرال

ابعاد : 70×170

ارتفاع : 55

نوع ورق : ABS اکریلیک 3 لایه 6 میل – آنتی باکتریال

پوشش داخلی بدنه : 7 لایه پوشش مقاومتی فایبرگلاس

رنگ محصول : سفید

شاسی : استنلس استیل 25×25 – استیل 304 ضد زنگ

سیفون : اتومات

شیر آلات : 4 تکه و 5 تکه (کروم – طلایی – رزگلد – سفید – مشکی)

موتور : Whirlpool

جکوزی چند نفره

جکوزی های چند نفره از نظر ابعاد بزرگتر از جکوزی های خانگی یک نفره هستند. امکان نصب در داخل و خارج و از ساختمان را دارند. شرکت آیرال تولید کننده وان جکوزی جند نفره در مدلهای مختلف و باکیفیت است. ورق مورد استفاده در محصولات آیرال ABS آکریلیک آنتی باکتریال می باشد.چند مدل از پرفروش ترین ها را مشاهده میکنید :

جکوزی چندنفره آیرال مدل 2810

جکوزی خانگی

ابعاد 200×200

ارتفاع 85

نوع ورق: ABS اکریلیک 3 لایه 6 میل –  آنتی باکتریال

پوشش داخلی بدنه : ٧ لايه پوشش مقاومتي فايبرگلاس

رنگ محصول: سفید

پنل دور : ترمووود

شاسی: استنلس استیل 25×25 – استیل 304 ضد زنگ

سیفون اتومات

شیرآلات : 5 تکه  کروم

موتور : Whirlpool

جکوزی دونفره آیرال مدل 2220

جکوزی دو نفره

ابعاد : 120×175

ارتفاع : 50

نوع ورق : ABS اکریلیک 3 لایه 6 میل – آنتی باکتریال

پوشش داخلی بدنه : 7 لایه پوشش مقاومتی فایبرگلاس

رنگ محصول : سفید

شاسی : استنلس استیل 25×25 – استیل 304 ضد زنگ

سیفون : اتومات

شیر آلات : 4 تکه و 5 تکه (کروم – طلایی – رزگلد – سفید – مشکی)

موتور : Whirlpool

باورهای غلط درباره جکوزی خانگی چیست

احتمال برق‌گرفتگی در استفاده از جکوزی خانگی است

خیر این احتمال با استفاده از تکنولوژی و سیستم محافظ جان به صفر رسیده است. استفاده از جکوزی خانگی خطر برق‌گرفتگی ندارد و با خیال راحت میشود از آن استفاده کرد. جکوزی های آیرال طوری طراحی شده اند که به هیچ وجه برق را به بدنه و آب داخل جکوزی انتقال نمی دهند ولی احتیاط شرط عقل است و بنابرین استفاده از کلید محافظ جان ضروریست.

مصرف آب و هزینه استفاده از آن بالا است

خیر این باور نیز در مورد استفاده از جکوزی خانگی و آپارتمانی اشتباه است. استفاده از جکوزی خانگی مصرف آب بالایی ندارد و حتی صرفه‌جویی آب هم در این سیستم اتفاق می افتد. به عبارت دیگر و مثال عددی، اگر در استحمام با دوش 200 لیتر آب مصرف شود این عدد در استفاده از جکوزی به حدود 60 لیتر تنزل می یابد.